Uvod O spolocnosti Objednavanie Ordinacne hodiny Poradna


Časté otázky z internej medicíny II.

Odpovedá MUDr. Silvia Uhlárová, MediAmbul, a.s.

Vek:
50 rokov
Pohlavie
Žena
Povolanie
Učiteľka
Mám nadváhu, zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi, hraničné hodnoty krvného tlaku. Lekár mi odporučil okrem diéty užívanie karnitínu. Čo je to karnitín a je potrebné ho užívať?
Karnitín je látka (aminokyselina), ktorá zasahuje do metabolizmu tukov. Zintenzívňuje premenu tukov tým, že na seba viaže mastné kyseliny obsiahnuté v tukoch a umožňuje prechod mitochondriálnou membránou bunky, kde sa z nich tvorí energia dôležitá pre zlepšenie funkcie buniek. Tým sa zlepšuje kvalita svalového výkonu, optimalizuje sa funkcia srdcového svalu a vytvárajú sa vhodné podmienky pre úbytok telesnej hmotnosti.
Vzhľadom k uvedenému je vhodné zaradiť do denného režimu pravidelnú zvýšenú telesnú aktivitu.

Vek:
46 rokov
Pohlavie
Muž
Povolanie
Vodič
Počul som, že existuje "zlý" a "dobrý" cholesterol. Je to pravda?
Cholesterol je životne dôležitá substancia, ktorá sa nachádza v každej ľudskej bunke a v krvi v určitej koncentrácii. Jedným zo zdrojov cholesterolu je potrava, druhým tvorba v pečeni. Cholesterol je nevyhnutný pre metabolizmus vitamínu D, ktorý je potrebný pre stavbu kostí. Okrem toho slúži ako základná stavebná látka kyseliny žlčovej, nevyhnutnú pre dobré trávenie tukov.
Ak je príjem cholesterolu v potrave vyšší, ako dokáže telo spracovať, docháza k nadhladine cholesterolu. Aj dedičné (často sa v rodinách vyskytujúce) poruchy látkovej výmeny môžu byť často príčinou pre zvýšené hodnoty cholesterolu. Nadhladina nespôsobuje okamžité zdravotné ťažkosti, ale sú rizikom pre vaše zdravie a hrajú veľkú úlohu pri vzniku srdcovo-cievnych ochoreniach (infarkt myokardu, mozgová porážka, ťažké poruchy prekrvovania orgánov..).
"Dobrý" cholesterol sa odborne nazýva HDL cholesterol. Ide o cholesterol, ktorý prenášajú HDL častice z tkanív do pečene a kde sa zmieša s kyselinou žlčovou a vylučuje sa do čreva. Čím je hladina HDL, teda "dobrého", cholesterolu v tele vyššia, tým lepšie.
"Zlý" cholesterol sa odborne nazýva LDL cholesterol a transportujú ho LDL častice na miesta spotreby. Avšak počas transportu sa jeho nadmerné množstvo usádza v cievach, čím sa zvyšuje riziko poškodenia ciev a vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Preto by hladina LDL cholesterolu mala byť čo najnižšia.
Aby sme vedeli posúdiť riziko arteriosklerózy (vápenatenie ciev) je teda dôležité, aby sme pri celkovom zvýšení cholesterolu poznali pomer LDL a HDL cholesterolu v našom tele. Čo najnižšia hodnota LDL a najvyššia hodnota HDL cholesterolu znižuje riziko predčasnej arteriosklerózy.

Vek:
38 rokov
Pohlavie
Žena
Povolanie
Predavačka
Mávam časté bolesti hlavy najmä pri vyššej stresovej záťaži, zatiaľ som nebola u lekára. Čo môže byť príčina?
Bolesti hlavy sú často len následkom nezdravého spôsobu života. Možnosti pôvodu sú rôzne:
> stavy po vysokej konzumácii alkoholu, kávy, alebo nikotínu
> dlhší pobyt v zafajčenej alebo zle vetranej miestnosti
> dehydratácia (príp. len znížený prívod tekutín )
> príliš málo alebo tiež mnoho spánku prípadne nepravidelný rytmus spánku a bdenia
> náhla zmena počasia
> preťažené oči (čítanie pri zlom osvetlení, pozeranie televízora, práca s počítačom, prípadne zle zvolené okuliare
> psychická záťaž (dlhodobý stres, rôzne trápenia, depresívne nálady, smútok..) Táto bolesť je je popisovaná ako tupý tlak v spánkoch alebo celej hlave.
> choroba z prechladnutia, chrípky (zápal prínosových dutín)
> strava (môže zohrávať významnú úlohu ako spúšťací mechanizmus migrény-napr. čokoláda, zrejúce syry, mäso, víno, pivo a citrusové plody)

Ak sa vám bolesť hlavy opakuje v pravidelných intervaloch, prípadne opakovane po psychickej záťaži, pred alebo počas menštruačného cyklu, pravdepodobne ide o migrenózny typ bolesti hlavy. Ľudia trpiaci migrénou majú cievy, ktoré prehnane reagujú na rôzne spúšťacie momenty a dochádza k zmene krvného prietoku v mozgu. Symptómy sú spočiatku bolesť hlavy, neskôr poruchy reči, zraku a môžu vyústiť do stavu podobnému cievnej mozgovej príhode.
Ak vám bolesti hlavy pretrvávajú aj napriek úprave denného režimu, prípadne nereagujú na bežne dostupne lieky-analgetiká, je potrebné vyšetrenie lekárom, ktorý zváži prípadné vyšetrenie neurológom, internistom alebo ortopédom, nakoľko príčin bolestí hlavy je veľmi veľa.


Vek:
28 rokov
Pohlavie
Žena
Povolanie
Kaderníčka
V tehotenstve sa mi prvýkrát objavili opuchy nôh, po pôrode ustúpili avšak ak dlhšiu dobu stojím a najmä v lete v teple mávam navečer opuchnuté členky niekedy až predkolenie, do rána mi opuch prejde prípadne mi zostane len minimálny. Praktický lekár mi stanovil na zákalde vyšetrení diagnózu lymfedém. Čo to spôsobuje a je možné s tým niečo urobiť?
Opuch sa môže prakticky objaviť kdekoľvek na tele, ale najčastejšie postihuje dolné končatiny. Ide o nedostatočnosť miazgového (lymfatického) systému. To môže byť spôsobené absenciou miazgových ciev alebo uzlín (vrodená príčina - primárny lymfedém), alebo poškodením miazgového systému napr. úrazom, operáciou, nádorom (získaná príčina - sekundárny lymfedém ).
Lymfedém by sa nemal zamieňať s opuchmi iného pôvodu, hlavne žilového i keď aj neliečená žilová nedostatočnosť môže viesť k zmiešanej forme opuchu (žilového aj miazgového). Opuchy dolných končatín sú prítomné i pri mnohých vnútorných chorobách (ochorenie srdca, obličiek, štítnej žlazy). Ak na základe lekárskeho vyšetrenia stav zhodnotíme ako primárny lymfedém, vzhľadom k našim ambulantným skúsenostiam je doporučená liečba lymfodrenážou. Liečba lymfedemu je komplexný porces a rozhodne ho treba realizovať v spolupráci s lekárom.

Vek:
33 rokov
Pohlavie
Muž
Povolanie
Podnikateľ
Počul som, že rastlina Aloe vera má priaznivé účinky pri liečbe rôznych ochorení napr. alergií, porúch trávenia či zvýšenom cholesterole. Je to pravda?
Aloe vera je rastlina podobná kaktusu so zelenými dýkovitými listami plnými číreho viskózneho gelu. Už starí Egypťania sa zmieňovali o aloe ako o „rastline nesmrteľnosti“ a bola využívaná pre jej liečebné účinky v rôznych kútoch sveta. V poslednom desaťročí lekársky výskum potvrdil mnohé tvrdenia a skúsenosti.
Aloe vera vďaka svojmu zloženiu pôsobí ako detoxikant (čistiaci prostriedok tela). Obsahuje vyvážený pomer dôležitých živín - aminokyseliny, enzýmy, mono a polysacharidy, steroly, vitamíny, minerály a stopové prvky. Pôsobí protizápalovo a antimikrobiálne, urýchľuje hojenie rán, pomáha pri zažívacích či črevných ťažkostiach, normalizuje krvný tlak, vysoké hodnoty cholesterolu, posilňuje imunitný systém (pri liečbe alergií, astmy..) pôsobí ako anestetikum (zmierňuje bolesti svalov a kĺbov, zmenšuje opuchy). Podporne pôsobí aj pri liečbe kožných problémov (psoriáza, akné).
Aloe sa užíva sa buď vnútorne (ako nápoj, sirup) alebo lokálne priamo na postihnuté miesto (vo forme krému, spreju).
Pozitívne účinky sa však prejavia len pri pravidelnom požívaní a s vysokou (min. 89%) koncentráciou aloe vera gélu.
.
  
Programy

Interná ambulancia

Chirurgická ambulancia

Očná ambulancia

.
Radíme...

Časté otázky z internej medicíny I.

Časté otázky z internej medicíny II.

Časté otázky z chirurgie

Časté otázky z oftalmológie

Časté otázky z alergológie

Jarné upratovanie v našom tele...

Prevencia proti chrípke...


Tel.: (421)(2) 65 93 34 25
Mobil: 0908 744 558

© Copyright 2005 - 2021 medi-as & eDevelopment
Pripomienky a námety posielajte na [email protected]