Uvod O spolocnosti Objednavanie Ordinacne hodiny Poradna


Časté otázky z oftalmológie

Odpovedá MUDr. Katarína Sokolová, MediAmbul, a.s.

Vek:
40 rokov
Pohlavie
Muž
Povolanie
Podnikateľ
Začínam súkromne podnikať, väčšinu času trávim v kancelárii, často pri počítači. Chodievam na služobné cesty, večer a za šera som si všimol neostré videnie - neskôr zbadám napr. značku pri ceste. Často - aj počas dňa ma kolegovia upozorňujú na červené oči. Čo môže byť príčinou?
Príčin môže byť niekoľko, počínajúc zmenami na prednom segmente oka - t.zn. aj postavenie mihalníc, zmeny spojoviek, zloženia slzného filmu, zmeny na rohovke, ako aj možná refrakčná chyba - t.zn. krátkozrakosť, ďalekozrakosť, prípadne astigmatizmus (nepravidelné zakrivenie rohovky). Nie menej závažným problémom môže byť zmena vnútroočného tlaku, alebo chronické zápalové ochorenia viacerých očných štruktúr. Zmenu v ostrosti videnia však môže spôsobovať aj šošovka, sklovec, či zmeny na očnom pozadí. V takomto prípade je nutné nájsť si potrebný čas na vyšetrenie očným lekárom a absolvovať komplexné očné vyšetrenie.

Vek:
32 rokov
Pohlavie
Žena
Povolanie
Administratívna pracovníčka
V čakárni u obvodného lekára som našla leták na kvapky na "suché oko". Ako sa prejavuje toto ochorenie?
Väčšinou sú postihnuté ženy v období menopauzy, vo vyššom veku, ale aj mladšie vekové skupiny - napr. ľudia pracujúci s počítačom,
v klimatizovaných priestoroch, či ľudia s rôznymi očnými ochoreniami. Ku príznakom patrí rezanie, štípanie, pocit "piesku" v očiach, slzenie, červené oči, prípadne aj zmena v ostrosti videnia. Dnes pomerne veľkú skupinu pacientov s diagnózou "suchého oka" tvoria ľudia rôznych vekových kategórií, ktorí užívajú rôzne skupiny liekov, či už dlhodobo, alebo aj krátkodobo. Existuje tiež veľká skupina ľudí, u ktorých sa ešte nemusia prejaviť iné známky celkového ochorenia a majú len príznaky "syndrómu suchého oka", ktoré netreba podceňovať a treba zodpovedne riešiť tento problém, aby sa predišlo závažným zmenám na oku, ktoré môžu viesť až ku zhoršovaniu videnia, prípadne pomôžu včas odhaliť niektoré celkové ochorenia.

Vek:
53 rokov
Pohlavie
Muž
Povolanie
Knihovník
Chodievam občas ku mojej očnej lekárke, keď mám zapálené oči. Vždy mi predpíše len kvapky alebo masť, po ktorých ťažkosti síce ustúpia, ale často sa opakujú. Je tento liečebný postup správny?
Z uvedeného opisu ťažkostí sa nedá stanoviť presná diagnóza a príčina Vašich ťažkostí, ale určite je potrebné vyšetrenie komplexné - zraková ostrosť, objektívne premeranie dioptrií, premeranie vnútroočného tlaku, vyšetrenie pohyblivosti očí, reakcie zreníc a ďalšie vyšetrenia, na základe ktorých je možné dospieť k určitému záveru. Nemusí sa jednať len o tzv. "povrchový" zápal oka - napr.zápal spojoviek, či rohovky, ale môže ísť aj o recidivujúci vnútroočný zápal, ktorého následky sú pre pacienta často veľmi nepriaznivé a obmedzujúce. Odporúčam komplexné očné vyšetrenie u skúseného oftalmológa, ktorý prípadne odporučí alebo zrealizuje niektoré testy a iné odborné vyšetrenia.

Vek:
27 rokov
Pohlavie
Muž
Povolanie
Infomatik
Kolegovia ma upozornili na zmenu farby oka - jedno mám modré, druhé hnedé. Nemám ťažkosti, ani nechodievam ku očnému lekárovi. Je potrebné absolvovať vyšetrenie?
Vo Vašom prípade môže ísť o vrodené ochorenie, alebo zmeny získané vekom. V oboch prípadoch je očné vyšetrenie nutné, nakoľko môže byť vážne ohrozené Vaše videnie. Vo Vašom záujme odporúčam týmto spôsobom predísť chronickým problémom, ktoré je nutné riešiť často trvalým kvapkaním do oka, prípadne aj odporučené operačné riešenie nemusí vyriešiť možné subjektívne ťažkosti, obmedzujúce Váš každodenný život.

Vek:
31 rokov
Pohlavie
Žena
Povolanie
Redaktorka
Som alergička, pravidelne užívam lieky, mám nábeh na astmu. Navštívila som aj homeopata, ktorý mi v rámci možností alternatívnej medicíny odporučil "irisdiagnostiku". Je potrebné toto vyšetrenie a v čom spočíva?
Irisdiagnostika je dnes už veda, ktorou sa zaoberajú tzv. iridológovia. Vyšetrenie sa robí v očnej ambulancii - dnes už za pomoci "štrbinovej lampy", ktorá pracuje na princípe mikroskopu, teda má schopnosť zväčšiť vaše oko a jeho jednotlivé štruktúry - aj dúhovku (z lat. "iris" - dúhovka). Každá dúhovka má svoju charakteristickú štruktúru, na ktorej sa môžu vyskytnúť zmeny, vzniknuté náhle - akútne, ale aj chornické zmeny, či zmeny geneticky predurčené. Práve na základe týchto je možné vypozorovať možné zdravotné problémy, týkajúce sa rôznych orgánov ľudského tela - často skôr, než vzniknú prvé zdravotné ťažkosti. Skúsení iridológovia môžu odporučiť prípadne zmenu životného štýlu alebo upozorniť na chyby, ktorých sa možno aj nevedomky dopúšťate (napr. stravovacie návyky, režim dňa, pohybový režim a pod.), ako aj prípadnú bylinnú kúru alebo odporučiť dietologické úpravy.
.
  
Programy

Interná ambulancia

Chirurgická ambulancia

Očná ambulancia

.
Radíme...

Časté otázky z internej medicíny I.

Časté otázky z internej medicíny II.

Časté otázky z chirurgie

Časté otázky z oftalmológie

Časté otázky z alergológie

Jarné upratovanie v našom tele...

Prevencia proti chrípke...


Tel.: (421)(2) 65 93 34 25
Mobil: 0908 744 558

© Copyright 2005 - 2021 medi-as & eDevelopment
Pripomienky a námety posielajte na [email protected]